Nabíjecí kabely pro Čínské telefony

Vzhledem k nepřebernému množství mobilních telefonů čínské provenience (a jejich mnohým variantám a variacím na evropské modely, kopie telefonů známých značek nevyjímaje) je pochopitelně stejně komplikované pořídit k těmto modelům nabíječku. Výrobci si se zapojením nabíjecí/datových konektorů nedělají hlavu a každý z nich si zavádí své "standardy". Celkem existuje více než dvanáct fyzických standardů pro zdířky konektorů a tedy stejné množství nabíjecích kabelů. Stejný typ konektoru však neznamená jeho správné zapojení – každý výrobce si zapojení pinů na konektoru volí sám a nabíječka či kabel pro nabíjení není kompatibilní s jiným typem telefonu byť se jedná o konektor, který do zdířky pasuje…

Řešením je použití univerzálního nabíjecího konektoru s otočným přepínačem pro nastavení správného pinoutu. Záporný pól napájecího napětí (zem, GND) je připojen na kostru konektoru, tedy na jeho vnější kovovou část. Kladný pól je připojen na jeden z pinů koncovky dle polohy otočného přepínače. Správné zapojení naleznete připojením kabelu do vypnutého přístroje a pozvolným přepínáním mezi všemi pozicemi dokud přístroj neohlásí připojení nabíječky a nabíjení baterie.

Na opačném konci všech kabelů je USB konektor (USB-A), takže jako zdroj pro nabíjení můžete využít jakýkoli USB port počítače nebo notebooku. Jestliže potřebujete nahradit klasickou nabíječku na 230V, je nutné použít síťový adaptér 230V/5V s USB zdířkou.

Upozornění – při hledání správné pozice přepínače doporučujeme využít USB hub, protože alespoň v jedné pozici dojde zcela jistě ke zkratu napájecích vodičů (na pinech, které jsou spojené s GND). USB hub je na případné zkratování napěťové sběrnice připraven a napájení bude okamžitě odpojeno. Přítomnost nabíjecího napětí je indikována červenou LED vedle nastavovacího kolečka. Její zhasnutí indikuje zkrat. Po nalezení správného pinoutu utáhněte šroubek uprostřed otočného přepínače, který zamezí náhodnému pootočení do jiné polohy. Tyto kabely není možné použít pro datové spojení telefonu s počítačem; USB datové signály D+ a D− nejsou zapojeny.

Cena: 60Kč / Ks